SCHOOL OF MATHEMATICS AND STATISTICS

Special Sessions

Tutorial Speakers

  • Zlil Sela (Hebrew University) Logical Aspects of Groups
  • Martin Grohe (Humboldt Univ. Berlin) Logical Aspects of graphs

Plenary Speakers

Planned Special Session Organisers

  • Feng Qi (set theory)
  • Geoff Whittle (logical aspects of graphs and matroids)
  • Andre Nies & Rod Downey (algorithmic randomness)
  • Rod Downey (computability and algebraic structures)
  • Edwin Mares and Rob Goldblatt (modal logic)

All participants who wish to give a 20-minute talk must submit an abstract. We particularly invite papers by logicians from the Asia-Pacific region.

The conference topics include, but are not limited to:
  • Set Theory
  • Logical Aspects of Graphs & Matroids;
  • Algorithmic Randomness;
  • Computability & Algebraic Structures;
  • Modal Logic
  • General Sessions.

The abstract must be written in ENGLISH and must contain the following:
  • title;
  • author(s);
  • email address;
  • identification of corresponding author, if not the first author;
  • a short abstract (not more than 200 words). Use of AMS-LaTeX or MathML is acceptable but please do not use private macros or include images.
  • a list of keywords.

Submission of abstract:

We regret that late submissions will not be accepted.

The editorial team reserves the right to edit general information and format of (accepted) abstracts for standardization.

Abstracts of contributed talks submitted by ASL members will be published in The Bulletin of Symbolic Logic.

Deadlines:

  • 1 October 2011 - closing date for contributed talks.
  • 21 October 2011 - contributed talks must register by this date in order for your talk to be accepted into the programme.
  • 25 October 2011 - all Plenary and Special Session talks are to be submitted.

Current list of scheduled special session speakers and contributed talks

Computability & Algebraic Structures will be held in AM104

  • Damir Dzhafarov - 16/12/11, 2.50pm in AM106
  • Uri Andrews - 16/12/11, 4.00pm in AM106
  • Mingzhong Cai - 16/12/11, 4.40pm in AM106

  • Asher Kach - 19/12/11, 11.15am
  • Jiamou Liu - 19/12/11, 11.55am
  • Alex Melnikov - 19/12/11, 4.00pm
  • Dan Turetsky - 19/12/11, 4.40pm
  • Jennifer Reimann - 19/12/11, 2.50pm

Contributed Talks (Computability & Algebraic Structures)

  • Shiguang Feng - 17/12/11, 4.00pm
  • Wei Li - 17/12/11, 4.20pm
  • Leandro Suguitani - 17/12/11, 4.40pm

  • John Case - 20/12/11, 11.15am

Randomness will be held in AM106

  • Willem Fouche - 16/12/11, 11.15am
  • Rupert Hoelzl - 15/12/11, 2.20pm
  • David Diamondstone - 15/12/11, 3.20pm
  • Cameron Freer - 15/12/11, 4.00pm
  • Jason Rute - 15/12/11, 4.40pm

  • Selwyn Ng - 16/12/11, 11.55am

  • Andre Nies - 17/12/11, 11.15am
  • Laurent Bienvenu - 17/12/11, 11.55am

  • Cris Calude - 19/12/11, 11.15am
  • Kenshi Miyabe - 19/12/11, 11.55am

  • Adam Day - 20/12/11, 11.15am
  • Jan Reimann - 20/12/11, 11.55am

Contributed Talks (Randomness)

  • Toshio Suzuki - 17/12/11, 4.00pm

  • Kohtaro Tadaki - 19/12/11, 4.00pm
  • Anthony Morphett - 19/12/11, 4.20pm
  • Nir Fresco - 19/12/11, 4.40pm

Modal Logic will be held in AM104

  • Ian Hodkinson - 15/12/11, 2.20pm
  • Jeremy Seligman - 15/12/11, 3.20pm
  • Patrick Girard - 15/12/11, 4.00pm

  • Rob Goldblatt - 16/12/11, 11.15am
  • Greg Restall - 16/12/11, 11.55am
  • Ed Mares - 16/12/11, 2.50pm
  • Max Cresswell - 16/12/11, 4.00pm
  • Adriane Rini - 16/12/11, 4.40pm

Contributed Talks (Modal Logic)

  • Martin Bunder - 17/12/11, 11.15am
  • Tomasz Kowalski - 17/12/11, 11.35am
  • John Case - 17/12/11, 2.50pm
  • Syraya Yang - 17/12/11, 3.10pm
  • Yijia Chen - 17/12/11, 5.00pm

Set Theory will be held in AM103

  • Su Gao - 15/12/11, 2.20pm
  • Feng Qi - 15/12/11, 3.20pm
  • Noam Greenberg - 15/12/11, 4.00pm

  • Joerg Brendle - 16/12/11, 11.15am
  • Sakae Fuchino - 19/12/11, 11.55am

Contributed Talks (Set Theory)

  • Farida Kachapova - 16/12/11, 11.55am

  • Hiroshi Sakai - 17/12/11, 2.50pm
  • James Dent - 17/12/11, 3.10pm

  • Peter Verdee - 19/12/11, 11.15am
  • Bruce Burdick - 19/12/11, 11.35am

Logical Aspects of Graphs & Matroids will be held in AM102

  • Mike Fellows - 16/12/11, 2.50pm
  • Geoff Whittle - 16/12/11, 4.00pm
  • Dillon Mayhew - 16/12/11, 4.40pm

  • Johann Makowsky - 17/12/11, 11.15am
  • Mike Newman - 17/12/11, 11.55pm

General Contributed Talks will be held in AM102

  • Nicholas Smith - 15/12/11, 6.05pm in AM104

  • Takayuki Kihara - 16/12/11, 11.15am
  • Libor Behounek - 16/12/11, 11.35am
  • Kojiro Higuchi - 16/12/11, 11.55am
  • Shu-He Shiu - 16/12/11, 12.15pm

  • Hsing-chien Tsai - 19/12/11, 11.15am
  • Petr Cintula - 19/12/11, 4.00pm
  • Prabhu Manyem - 19/12/11, 4.20pm
  • Hirotaka Kikyo - 19/12/11, 4.40pm
  • Rafael Testa - 19/12/11, 5.00pm

  • Teofilo Reis - 20/12/11, 11.15am
  • Maarten McKubre-Jordens - 20/12/11, 11.35am
  • Wei Wang - 20/12/11, 11.55am
  • Zhu Huiling - 20/12/11, 12.15pm